Dom pod Cisem

Zapraszamy na stronę Domu pod Cisem! www.dompodcisem.pl

 

- Pierwszy raz ujrzałem ten budynek pięć lat temu, był rok 2014. Szukaliśmy pomieszczeń na Centrum Integracji Społecznej i któryś z urzędników samorządowych zawiózł nas tam, zresztą bez wielkiego przekonania, bo budynek był bardzo zaniedbany. Ale pamiętam, że to zdewastowane miejsce położone tuż nad rzeką Elbląg, przy ul. Stawidłowej 3, miało swoisty urok i pomyślałem, jakby wspaniale było, gdybyśmy mogli to wszystko zagospodarować – wspomina Arkadiusz Jachimowicz, prezes Stowarzyszenia ESWIP. Droga do spełnienia marzeń zwykle nie bywa prosta, bo na remont i adaptację budynku, obecnego Domu pod Cisem, potrzebne były pieniądze. I to niemałe!

Budynek był tak opłakanym stanie, że trzeba było go po prostu zburzyć i odbudować. Brzmi to jak prosty zabieg, ale pozyskiwanie funduszy na ten cel wymagało wielu starań. Odbudowa (czyli koszt około 4,5 mln zł) w dużej mierze była możliwa dzięki dofinansowaniu unijnemu i środkom z PFRON, ale nie tylko. Dom wraz z działką, decyzją Rady Miejskiej, w użytkowanie wieczyste bezprzetargowo przekazało miasto Elbląg, ale nie obyło się bez kredytu, zbiórki publicznej i pozyskiwaniu darczyńców. W ramach kampanii fundraisingowej „Budujemy Dom pod Cisem” udało się zebrać 61  973,20 zł.

Były to wpływy z 1% (3354,30 zł), sprzedaż cegiełek (1910 zł) oraz zbiórka do puszek (1.709,49 zł). Wpłaty na konto Stowarzyszenia ESWIP wyniosły 22.242,48 zł, a wpłaty gotówkowe - 2.650 zł. Akcję zasiliły także wpływy z FaniMani w kwocie 106,93 zł. Stowarzyszenie pozyskało także dotację w ramach projektu FIO – 15000 oraz dotację od Fundacji Lotto – także 15000 zł.

- Dziękuję wszystkim, którzy dołożyli symboliczną cegiełkę do naszej inwestycji - osobom prywatnym, firmom i innym organizacjom społecznym – mówi Arkadiusz Jachimowicz.

Dom pod Cisem już działa, a jego gospodarzami są Centrum Integracji Społecznej oraz Dom Sąsiedzki dla mieszkańców dzielnicy Zawodzie. Całość składa się z trzech budynków oraz obszernego dziedzińca. Najważniejszy jest trzykondygnacyjny, odtworzony budynek z czerwonej cegły. Do niego przylegają pomieszczenia socjalne i dwie pracownie oraz dwa pomieszczenia garażowo/magazynowe. Niemal cała powierzchnia (800 m2) to kolejne pracownie CISu. Samą górę głównego budynku zajmuje pracownia hostelowa (pięć pokoi dwu i trzyosobowych, każdy z łazienką), może tu przenocować do 17 osób. Goście do dyspozycji mają dobrze wyposażoną kuchnię.

Każdy z pokoi ma inną nazwę związaną z Elblągiem: Truso (dawne emporium handlowe wikingów położone przy Jeziorze Drużno, kilka kilometrów za miastem), Bażantarnia (przepiękny park miejski), Starówka (z części okien widać ją doskonale), Drużno (wspomniane pobliskie jezioro przez który prowadzi szlak pochylni) oraz Port (w zasięgu ręki). Poniżej ulokowane są pomieszczenia biurowe, ale też trzy większe przeznaczone na pracownię biurową/rękodzieła, salę spotkań Domu Sąsiedzkiego oraz salę szkoleniową. Cały parter to pracownia sklepowa wraz z kawiarnią. Tu będzie ulokowany sklep społeczny oraz mieści się strefa targes.pl czyli miejsce sprzedaży produktów przedsiębiorstw społecznych z całego województwa. Do głównego budynku przylegają pracownie krawiecko-tapicersko oraz złotej rączki (naprawy rowerów, stolarska itp.) wraz z zapleczem socjalnym. Obok znajdują się dwa pomieszczenia garażowo-magazynowe, jako zaplecze sklepu społecznego.


Stawidłowa 3 - budowa

Fotorelacja z prac budowlanych.


Stawidłowa 3 - przed remontem

Do takiego miejsca weszliśmy w 2017, wśród tych murów kreśliliśmy wszystkie plany o pracowniach, sklepie społecznym, klimatycznym miejscu spotkań na rzeką w Elblągu..


Stawidłowa 3 - wizualizacja

Po omówieniu z architektem naszych wizji działań w Domu pod Cisem powstały takie oto obrazki...


Otwarcie Domu pod Cisem