O akcji

DAJEMY NOWE ŻYCIE BUDYNKOWI

Nad rzeką Elbląg przy ulicy Stawidłowej 3 od wielu lat niszczał piękny budynek przemysłowy z 1905 roku.  Przed wojną była tam mydlarnia, zakład kamieniarski, a po wojnie tapicernia i pomieszczenia magazynowe. Jeden z naszych przyjaciół powiedział: "Musicie w to zainwestować, przecież wasze plany tego wymagają!" Po gruntownym namyśle zadecydowaliśmy o odkupieniu działki z ruiną budynku od miasta. Odważyliśmy się rozpocząć odbudowę.

MIEJSCE INICJATYW - DOM SĄSIEDZKI

W naszych marzeniach przełożonych na plany architektoniczne będą tam sale warsztatowe, miejsce na spotkania mieszkańców i organizacji dzielnicowych, kawiarnia i podwórko z hamakami. To będzie miejsce otwarte dla wszystkich - do wymyślania i wdrażania inicjatyw społecznych, akcji samopomocowych, działań twórczych elblążan. Oczami wyobraźni widzimy tu sobotnie targi warzywne i wyprzedaże bagażnikowe, poranne zajęcia jogi i plenery rzemieślnicze. To będzie siedziba pierwszego w Elblągu Domu Sąsiedzkiego dla mieszkańców dzielnicy Zawodzie. Taki Dom Sąsiedzki prowadzimy już od kilku lat, teraz uzyska on godziwą siedzibę.

DAJEMY PRACĘ ZAMIAST ZASIŁKU

W Elblągu jest duża grupa osób, które borykają się z trudnościami, trudno im podjąć pracę. Pomagamy im w ramach naszego Centrum Integracji Społecznej - proponujemy pracę zamiast zasiłku. Nowy budynek da nam nowe możliwości. Poszukujący pracy będą mogli zdobyć nowe kwalifikacje i doświadczenie niezależnie od sprawności, stanu zdrowia czy innych trudności życiowych. Będziemy ich wspierać doradczo i psychologicznie. W szeregu nowych pracowni będą się uczyć zawodu, a część z nich zatrudnimy na stałe. W pracowni stolarskiej będą powstawać drewniane meble, donice i inne artykuły wystroju wnętrz. W hostelu będziemy gościć między innymi rowerzystów wybierających się na szlak Green Velo, który zaczyna się przed naszymi drzwiami! W warsztacie rowerowym będziemy dawać nowe życie dwuśladom oraz pomagać w usterkach.

NOWOŚĆ - SKLEP SPOŁECZNY

W sklepie społecznym będzie można kupić używane produkty, którym nadamy drugie życie. Będzie tu można przekazać używane przedmioty, a zespół CIS je odnowi, naprawi i odsprzeda w sklepie. Dochód ze sprzedaży przekazany zostanie na utrzymanie sklepu. Będą tu także do kupienia produkty wypracowane przez CIS oraz przedsiębiorstwa społeczne z całego województwa. Przedmioty ze sklepu społecznego będzie można także obejrzeć i kupić za pośrednictwem sklepu internetowego Targes.pl. W ten sposób dbamy o środowisko naturalne i promujemy świadome zakupy. Dajemy też pracę osobom z niepełnosprawnościami.

BUDUJEMY DOM POD CISEM

Na stworzenie takiego miejsca przeznaczamy nasz budynek. Nazwaliśmy go Domem pod Cisem.  Ze względu na fatalny stan techniczny obiekt musiał zostać wyburzony i jest odtwarzany. Ale dzięki temu będzie w całości dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zdjęcia obrazujące budynek przed inwestycją oraz w trakcie budowy możecie zobaczyć w galerii.
Pomaganie kosztuje – odtworzenie budynku i wyposażenie to ponad 4 mln złotych. Pozyskaliśmy już większość pieniędzy z funduszy unijnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Urzędu Miejskiego w Elblągu. Potrzebujemy jeszcze co najmniej 100 tys. zł na zakup wyposażenia pracowni w sprzęt, narzędzia, meble itp. Koszt zakupu wyposażenia to tzw. wkład własny do projektu unijnego. Zestawienie wyposażenia do zakupu można znaleźć w załączniku na dole tej strony.

Buduj z nami

Robimy ważną i potrzebną rzecz dla elblążan. Twoja życzliwość i pomoc finansowa jest nam bardzo potrzebna. Staramy się jak najbardziej ułatwić sposób przekazania darowizny, ale najważniejsze jest Twoje zrozumienie i chęć pomocy.

INNE INFORMACJE

Działania nabierają tempa

Zajawka wielkiego działania [spot 30 sek.]

Nasze przedsięwzięcie w kilku obrazach [spot 60 sek.]

Opowiadamy o szczegółach przedsięwzięcia. [spot 6 min 30 sek.]


Pliki do pobrania