Pozarządowiec, wydanie nr 3. Sierpień 2021

Na Państwa ręce składamy wydanie pisma Pozarządowiec zawierające informacje na temat funkcjonowania sektora ekonomii społecznej w departamencie Côtes d’Armor
we Francji. W publikacji będziecie Państwo mogli zapoznać się z modelem ekonomii społecznej funkcjonującym w Bretanii oraz z ciekawymi przykładami różnych przedsiębiorstw społecznych jakie udało się zobaczyć pracownikom Stowarzyszenia ESWIP podczas realizacji projektu pt.: „Współpraca się opłaca - aktywni obywatele i silne organizacje”, który został zrealizowany w ramach programu Eramsus+.
Warto przypomnieć, że departament Côtes d’Armor to jeden z pierwszych europejskich regionów, który nawiązał współpracę partnerską z województwem warmińsko-mazurskim. Została ona nawiązana w odpowiedzi na wprowadzenie 13 grudnia 1981 r. stanu wojennego. We Francji powstało wówczas ponad 200 komitetów wsparcia, które przesyłały dary z pomocą humanitarną, niosąc jednocześnie wsparcie duchowe Polakom w tym wyjątkowo trudnym okresie. Jedna z tych oddolnych inicjatyw społecznych i obywatelskich przekształciła się w Stowarzyszenie „Solidarité à Solidarność” (Solidarność z Solidarnością) z siedzibą w stolicy departamentu - Saint Brieuc. Stowarzyszenie było zarządzane zarówno przez Francuzów, jak i Polaków, którzy podjęli decyzję o emigracji do Francji po fali represji i internowań. Z czasem działalność stowarzyszenia ewoluowała i przekształciła się w system oddolnych, dwustronnych, polsko-francuskich inicjatyw mających za cel budowanie fundamentów społeczeństwa obywatelskiego.
W latach dziewięćdziesiątych współpraca pomiędzy ówczesnym województwem olsztyńskim, a departament Côtes d’Armor została sformalizowana na podstawie wieloletniej umowy i trwa po dzień dzisiejszy. Jej owocem była i nadal jest wymiana kulturalna, edukacyjna, gospodarcza, koordynowana przez Centrum Polsko-Francuskie w Olsztynie przy wsparciu Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Rady Generalnej Departamentu Côtes d’Armor.
Niniejsza publikacja, ale też sam projekt stanowi tym samym skromny, ale ciekawy wkład we współpracę i historię budowy społeczeństwa obywatelskiego. Obecnie dla Stowarzyszenia ESWIP kluczowym obszarem jest rozwój społeczny polegający na wspieraniu osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, ale też wspieranie działań ekologicznych związanych z zasadami gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ). Stowarzyszenie ESWIP jest jednym z pionierów wdrażania GOZ w naszym regionie, poprzez uruchomienie centrum naprawy i ponownego użytkowania przedmiotów - sklepu społecznego. Jest to miejsce, gdzie można przekazać niepotrzebne rzecz i gdzie można kupić rzeczy z drugiej ręki, z „duszą”, które zostały odnowione, naprawione i otrzymały „drugie życie”. Idea ta jest zgodna z obecnymi trendami polegającymi na tym, aby ograniczać zużycie zasobów, generować mniej odpadów i wprowadzać ekologiczne rozwiązania, które pozwolą na większą ochronę naszej planety.
Jako stowarzyszenie zbudowaliśmy także Dom pod Cisem, w którym łączymy ideę GOZ z aktywizacją społeczno-zawodową osób wykluczonych. W naszym sklepie społecznym sprzedawane są produkty wykonane lub poddane rewitalizacji przez uczestników CIS w ramach pracowni tapicersko-krawieckiej, stolarskiej, pracowni rękodzieła czy naprawy sprzętu turystyczno-rekreacyjnego, ale też odbywają się staże i praktyki.
W niniejszym numerze przedstawiamy najciekawsze dobre praktyki w obszarze ekonomii społecznej, jak i gospodarki obiegu zamkniętego, które z powodzeniem mogłyby funkcjonować nie tylko na Warmii i Mazurach, ale też w całej Polsce. Liczymy, że będzie to źródło pomysłów i inspiracji dla wszystkich, którym leży na sercu rozwój społeczny.

Krzysztof Wilczek