Pozarządowiec. Wydanie nr 2. Kwiecień 2020

Na Państwa ręce składamy specjalne wydanie gazety Pozarządowiec zawierające informacje na temat nowopowstałego sklepu społecznego w Domu pod Cisem przy ul. Stawidłowej 3 w Elblągu. W publikacji będziecie Państwo mogli także zapoznać się z ciekawymi przykładami sklepów społecznych funkcjonujących w Polsce i za granicą oraz przeczytać o idei gospodarki cyrkularnej, czyli gospodarce obiegu zamkniętego.

Stowarzyszenie ESWIP już od ponad 25 lat wspiera aktywność obywatelską i ekonomię społeczną w regionie, działania te są jednymi z naszych głównych obszarów programowych. Wierzymy, że ekonomia społeczna jest skutecznym narzędziem zapobiegania bezrobociu i marginalizacji społecznej osób w trudniejszej sytuacji życiowej.

W ramach prowadzonego przez ESWIP Centrum Integracji Społecznej (CIS) wspieramy aktywizację społeczno-zawodową osób zagrożonych wykluczeniem. Uczestnicy otrzymują wsparcie specjalistów takich jak doradcy zawodowi, trenerzy pracy, psycholodzy; biorą udział w kursach i szkoleniach zawodowych; odbywają również praktyki zawodowe w lokalnych firmach oraz w pracowniach CIS np. w pracowni biurowej, tapicersko-krawieckiej, stolarskiej czy gospodarczej. 

Szukając nowych pomysłów na rozwój tych działań, natrafiliśmy na koncepcję sklepów społecznych, czyli miejsc gdzie można kupić rzeczy z drugiej ręki, z „duszą”, które zostały odnowione, naprawione i otrzymały „drugie życie”. Idea ta jest zgodna z obecnymi trendami, tj. aby ograniczać zużycie zasobów, generować mniej odpadów i wprowadzać ekologiczne rozwiązania, które pozwolą na większą ochronę naszej planety i zwiększenie udziału gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ).

W Domu pod Cisem postawiliśmy połączyć ideę GOZ z aktywizacją społeczno-zawodową osób, które wspieramy. I tak, w efekcie w naszym sklepie społecznym będą odbywać się staże i praktyki zawodowe dla naszych uczestników Centrum Integracji Społecznej. Ich zadaniem będzie m.in. pomoc w przygotowywaniu ekspozycji sklepu, obsługa klientów, pozyskiwanie i sprzedaż produktów. W sklepie będą także przede wszystkim sprzedawane produkty wykonane lub poddane rewitalizacji przez uczestników CIS w ramach naszych pracowni  tapicersko – krawieckiej, stolarskiej, pracowni rękodzieła czy naprawy sprzętu turystyczno-rekreacyjnego (zaraz obok Domu pod Cisem rozpoczyna się europejski szlak rowerowy Green Velo, dlatego będzie można u nas także naprawić sprzęt rowerowy).

Dzięki praktykom w naszym sklepie społecznym oraz pracowniach zawodowych, osoby poszukujące pracy nabędą umiejętności praktycznych i zwiększą  swoje  kompetencje niezbędne na rynku pracy, takie jak przedsiębiorczość, odpowiedzialność, umiejętność współpracy w zespole. Rozwój sklepu społecznego pozwoli nam także na stworzenie nowych miejsc pracy oraz prowadzenie działań edukacyjnych w zakresie ochrony środowiska i ekologii.

Model naszego sklepu został wypracowany w ramach projektu „Miejsce z duszą – sklep społeczny dla Stawidłowej 3” współfinansowanego z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Operatorem Grantu była Grupa Profesja Sp. z o.o. z Poznania.

Realizacja projektu trwała od kwietnia 2019 roku do końca marca 2020. Naszym partnerem  
w projekcie było przedsiębiorstwo społeczne CAUTO z północnych Włoch (Brescia), które z dużym powodzeniem prowadzi sklep społeczny Spigolandia i wsparło nas w tworzeniu modelu. O efektach naszej współpracy możecie Państwo przeczytać w tym numerze Pozarządowca. Zapraszam serdecznie do lektury.

Agnieszka Sójka
specjalistka ds. współpracy ponadnarodowej
w Stowarzyszeniu ESWIP