„Organizujemy wydarzenie - możliwości, formalności, wyzwania”. Podsumowanie spotkania

Organizowanie różnego rodzaju wydarzeń publicznych stanowi ważną, można by rzec nieodzowną sferę działania fundacji i stowarzyszeń. Poprzez organizowanie wydarzeń NGO-sy realizują swoją misję, dlatego też ważne jest rzetelne podejście do tego zagadnienia. Nie dziwi więc, że na kolejnej sesji społecznej w ramach projektu „Kuźnia Ekspertów – wsparcie III sektora Warmii i Mazur”, która odbyła się online 10 sierpnia 2022 r., pojawili się sami praktycy. A więc osoby z pozarządówki, które mają różny bagaż doświadczeń związanych z organizacją wydarzeń takich jak np. imprezy kulturalne, zawody sportowe, konferencje, warsztaty.

Prowadząca sesję społeczną Monika Chrzczonowicz przekonywała, że do organizacji wydarzenia warto podejść projektowo, na wstępie odpowiadając sobie na dwa ważne pytania: po co i dla kogo to robimy? Bez szczerej i przemyślanej odpowiedzi na te dwa pytania może i uda się nam zrobić dobre wydarzenie, ale rośnie ryzyko, że dobór narzędzi komunikacji, treści czy metod działania będzie nie do końca adekwatny zarówno do potrzeb naszych odbiorców jak i naszych możliwości realizacyjnych.
Gdy już znamy odpowiedź na wyżej wymienione pytania, można posuwać się dalej, planując miejsce, termin i zasoby potrzebne do organizacji wydarzenia. Kluczowi w aspekcie zasobów będą ludzie (jakim zespołem dysponujemy, jakie mamy kompetencje), czas i pieniądze. Monika Chrzczonowicz zwracała przy tym uwagę, że nawet jeśli dużą część albo całość wydarzenia organizujemy własnym sumptem, angażując się społecznie/wolontarystycznie, powinniśmy kalkulować nasz budżet. To znaczy przeliczać naszą pracę i zasoby rzeczowe na pieniądze. Może to bowiem mieć znaczenie dla naszych odbiorców, sponsorów, grantodawców i nas samych.
Podczas spotkania poświęciliśmy również uwagę kwestiom formalnym wynikającym z organizacji wydarzenia w miejscu publicznym, dla otwartego grona odbiorców. Rozmawialiśmy o zapewnieniu bezpieczeństwa uczestnikom i ewentualnej odpowiedzialności organizatora.


W ostatniej części spotkania omawialiśmy zaś organizację wydarzenia jako metodę pozyskiwania pieniędzy przez NGO-sy. Prowadząca sesję zachęcała, aby zarejestrować zbiórkę publiczną na dłuższy okres czasu (do roku). Bywa bowiem tak, że uczestnicy chcieliby się odwdzięczyć za udział w spotkaniu „tu i teraz”, przekazując datki w gotówce. Zarejestrowanie zbiórki pozwoli nam legalnie zbierać darowizny pieniężne podczas wydarzenia. Może to być dobry sposób na zaangażowanie odbiorców, chociaż wskazane są też inne formy włączania uczestników w planowanie i realizację wydarzenia. Drugą omówioną podczas sesji społecznej metodą na pozyskiwanie dodatkowych środków finansowych przez NGO może być sprzedaż. Jeśli nasza organizacja nie prowadzi działalności gospodarczej, warto dogadać się z podmiotem, który zajmie się sprzedażą i podzieli się z nami zyskami.


Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Kuźnia Ekspertów – Wsparcie III sektora Warmii i Mazur” realizowanego przez Stowarzyszenie ESWIP we współpracy z Samorządem Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Partnerem strategicznym projektu jest Rada Organizacji Pozarządowych Województwa Warmińsko-Mazurskiego.


Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

„Organizujemy wydarzenie - możliwości, formalności, wyzwania”. Podsumowanie spotkania

Pliki do pobrania