Pozarządowiec, wydanie nr 2. Lipiec 2021

Na Państwa ręce składamy specjalne wydanie pisma Pozarządowiec zawierającego informacje na temat przedsiębiorczości społecznej w turystyce. W publikacji można zapoznać się z ciekawymi działaniami przedsiębiorstw społecznych z Warmii i Mazur, ale również z Włoch, dzięki współpracy z naszym partnerem – organizacją TAMAT, która promuje ekonomię społeczną w Umbrii.
W numerze znajdziecie Państwo również mapkę, gdzie udać się i odpocząć w naszym województwie. Temat ekonomii społecznej w turystyce na Warmii i Mazurach był i jest regularnie poruszany na różnych spotkaniach roboczych, zespołach monitorujących, m.in. Regionalny Program Operacyjny Warmia i Mazury 2014-2020. Wspólnie z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej oraz grupą organizacji prowadzących Ośrodki Wsparcie Ekonomii Społecznej wielokrotnie zastanawialiśmy się jak najlepiej wykorzystać potencjał przedsiębiorstw społecznych, które świadczą wiele usług i posiadają produkty, które mogłyby pomóc w rozwoju obszaru turystyki w województwie,
z jednoczesnym poszanowaniem środowiska lokalnego, zrównoważonego rozwoju, włączając grupy zagrożone wykluczeniem społecznym.
Turystyka jest jednym z głównych kierunków rozwoju naszego regionu, dlatego uważamy, że przedsiębiorstwa społeczne mają w tej branży również duże możliwości rozwoju. Dzięki wysokiej jakości usług, zbliżamy się do etapu, kiedy organizacje i przedsiębiorstwa społeczne zaczynają być postrzegane przez biznes jako możliwy partner, również w obszarze turystyki.
Odbyliśmy spotkania z przedstawicielami m.in. branży hotelarskiej, restauracyjnej, podczas największych targów w regionie HoReCa (hotelarstwo, restauracje, catering), którzy szukają lokalnych partnerów, aby wzbogacić swoją ofertę dla turystów, np. organizacja czasu wolnego, pośrednictwo w sprzedaży lokalnych produktów itp. Coraz więcej turystów chce kupować produkty lokalne, wyjątkowe, z historią, a jednocześnie od podmiotów przestrzegających zasad zrównoważonego rozwoju, dbających o środowisko naturalne, rozwój lokalny, wspierających osoby zagrożone wykluczeniem społecznym. Przedsiębiorstwom społecznym, szczególnie młodym, brakuje jednak wiedzy i doświadczenia w kreowaniu tego typu usług, umiejętności nawiązywania relacji biznesowych z branżą turystyczną i klientami indywidulanymi oraz umiejętności tworzenia konsorcjów i oferty wspólnej.
Szukając dobrych praktyk z zakresu przedsiębiorczości społecznej w turystyce, które moglibyśmy zaimplementować w naszym regionie, zwróciliśmy się o pomoc do Departamentu Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego, dzięki któremu poznaliśmy naszego partnera, organizację TAMAT z regionu Umbria we Włoszech. Włochy są jednym z wiodących krajów jeśli chodzi o rozwój ekonomii społecznej, a TAMAT jest jedną z bardziej rozpoznawalnych organizacji pozarządowych, która posiada doświadczenie we wspieraniu odpowiedzialnej turystyki oraz młodych przedsiębiorstw społecznych.
Wynikiem naszej współpracy jest opracowany „Model przedsiębiorczości społecznej dla sektora turystyki na Warmii i Mazurach”, który powstał w ramach projektu o tym samym tytule. Projekt realizowany był od 1.08.2019 do 31.07.2021 roku i był współfinansowany z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Operatorem grantu była Grupa Profesja Sp. z o.o. z Poznania.
Dzięki opracowanemu modelowi nasi eksperci będą prowadzić szkolenia, warsztaty, doradztwo dla osób i podmiotów ekonomii społecznej w województwie, które podniosą swoją wiedzę i kompetencje. Model posiada elementy uniwersalne, które z powodzeniem mogą zostać wykorzystane przez inne Ośrodki Wsparcia Ekonomii Społecznej oraz przez same przedsiębiorstwa społeczne, które chcą rozwijać swoje produkty i usługi turystyczne.

Agnieszka Sójka