Sklep społeczny pod Cisem. Już otwarty!

Nieduże drewniane meble, fotele, stoliki, zegary czy lampy – takie właśnie przedmioty można przynieść do sklepu społecznego. – Prosimy o rzeczy w dobrym stanie. Drobne naprawy zrobimy, ale większych nie jesteśmy w stanie – mówi Olga Porożyńska ze Sklepu Społecznego pod Cisem, który mieści się w Elblągu przy ul. Stawidłowej 3.19 maja 2020 roku sklep oficjalnie rozpoczął swoją działalność.

- To dopiero początek działalności tego sklepu - mówi Arkadiusz Jachimowicz, prezes ESWIP. - Traktujemy to jako pilotaż. Tutaj powierzchni jest nieco za mało, aby zrobić taki sklep z prawdziwego zdarzenia. W tej chwili uczymy się jak to robić w mniejszym wymiarze. Byliśmy w podobnych placówkach w Belgii, Holandii, Szwecji i w wielu innych miejscach. To doświadczenie przekuliśmy na nasz sklep społeczny. Będziemy jednak też zabiegali o to, żeby docelowo pojawiło się w Elblągu miejsce, hala 2 tys. m2, gdzie z rozmachem będzie można prowadzić takie centrum ponownego użytkowania przedmiotów

Czym różni się sklep społeczny od tradycyjnego sklepu? Na pewno asortymentem. W sklepie społecznym przedmioty mają duszę, zostały odnowione i zyskały drugie życie. Rzeczy, które można tu kupić ostały przekazane przez darczyńców.

- Każdy z nas ma w domu czy piwnicy przedmioty, które w zasadzie nie są potrzebne, są w dobrym stanie, ale trochę szkoda je wyrzucić na śmietnik. Bardzo chętnie przyjmiemy takie rzeczy, aby dać im drugie życie, chronić środowisko naturalne i uczyć uczestników Centrum Integracji Społecznej, jak obsługiwać klientów w prawdziwym sklepie. Przychód ze sprzedaży przeznaczamy wyłącznie na utrzymanie Sklepu społecznego pod Cisem – mówi Justyna Duks, kierownik Domu pod Cisem.

Sklep otwarty jest od wtorku do piątku w godz. od 10.00 do 17.00 oraz w soboty od 10.00 do 14.00.

- W tych godzinach przyjmujemy także darowizny rzeczowe od mieszkańców po wcześniejszym ustaleniu telefonicznym z pacownikiem sklepu. Przedmioty do sklepu można przywozić osobiście do Domu pod Cisem, do czego bardzo zachęcamy. Przy okazji można napić się kawy, jak również zobaczyć, co mamy w sprzedaży – dodaje Olga Porożyńska.

Można także przesłać zdjęcie rzeczy do sklepu społecznego, pracownik przekaże informację o zamiarze pozyskania darowizny lub jej nieprzydatności. W przypadku na przykład osób starszych lub chęci przekazania większej ilości przedmiotów pracownik sklepu może wysłać samochód dostawczy pod wskazany adres.

- Przy sklepie społecznym działa także Strefa Targes.pl, gdzie dostępne są unikalne produkty wytwarzane przez podmioty społeczne. Można tu kupić m.in. okolicznościowe pamiątki, związane z Elblągiem, torby, naturalne soki - przedmioty wytwarzane przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej i Centrów Integracji Społecznej dodaje Justyna Duks.

Sklep społeczny pod Cisem
ul. Stawidłowa 3 w Elblągu
tel. 734 218 310
sklep@dompodcisem.pl

O otwarciu sklepu napisali: portel.pl, info.elblag.pl, dziennikelblaski.pl