By żyło się lepiej

Kino pod chmurką, działania na rzecz ogrodu społecznego oraz wzbudzenie empatii dot. losu bezdomnych zwierząt. Te i inne działania realizowały grupy aktywnych społeczników. Wszystko z zachowaniem zasad partycypacji i w ramach projektu „Wspólnie możemy więcej” finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Zwiększenie poczucia lokalnej przynależności, wiedzy mieszkańców na temat historii "dzielnicy Witoszewo" (oficjalnie Elbląg nie jest podzielony na dzielnice) oraz budowania więzi sąsiedzkich poprzez organizację festynu rodzinnego, podczas którego odsłonięty został mural wykonany na niszczejącym murze – takie idee przyświecały jednej ze zrealizowanych inicjatyw. Mural zgodnie wynikiem przeprowadzonego procesu partycypacyjnego odnosi się do historii miejsca na którym się znajduje.

Działania skierowane do mieszkańców miały miejsce także na elbląskim Zawodziu. Zrealizowana inicjatywa dotyczyła zaangażowania lokalnej społeczności do dalszych działań na rzecz rozwoju ogrodu społecznego, a w wyniku procesu partycypacyjnego zostało wybrane urządzenie, w montaż którego zostały zaangażowane osoby ze społeczności lokalnej.

Inne działanie miało na celu przybliżenie społeczeństwu prac służby funkcjonariuszy K-9 oraz wzbudzenie empatii dot. losu bezdomnych zwierząt. W wyniku procesu partycypacyjnego zostały dopracowane szczegóły przeprowadzonej inicjatywy. Efektem spotkania było rozwinięcie umiejętności zorganizowania się różnych grup społecznych, z uwzględnieniem trudnych warunków, jak np. wojna na Ukrainie przy realizacji wspólnych celów i podejmowanie wspólnych decyzji.

Kolejna inicjatywa dotyczyła zorganizowania integracyjnych spotkań “KINO POD CHMURKĄ” połączone z piknikiem dla społeczności polsko-ukraińskiej. W wyniku procesu partycypacyjnego zostały wybrane formy aktywności integracyjnych, uczestnicy poznali elementy kultury i kuchni polskiej oraz ukraińskiej, co wpłynęło na zacieśnienie więzi, wzrost integracji.

Społecznicy nie zapomnieli o seniorach. Zrealizowana inicjatywa dotyczyła zorganizowania pleneru malarskiego dla mieszkańców Elbląga ze szczególnym uwzględnieniem osób starszych. W wyniku procesu dla mieszkańców Elbląga ze szczególnym uwzględnieniem osób starszych. W wyniku procesu partycypacyjnego zostały wybrane działania związane z realizacją pleneru i wystawą poplenerową.

Znalazły się także osoby, którym bliska jest idea zero waste. Zrealizowana przez nich inicjatywa miała na celu wspierać idęę WSPÓŁ-DZIELNIKA, nowego miejsca na mapie Elbląga, które powstaje w duchu idei zero waste. Zamiast kupować rzeczy (głównie ubrania) w tzw. sieciówkach, można zajrzeć do WSPÓŁ-DZIELNIKA i wybrać sobie to czego akurat potrzebujemy. Ubrania kupowane w tzw. sieciówkach często przemierzają tysiące kilometrów, zanim trafią do odbiorcy. Dbając o naszą planetę, a tym samym o nas samych, chcemy „zarazić” innych mieszkańców Elbląga ideą współdzielenia się rzeczami.

By żyło się lepiej