Jesteś animatorką/animatorem? Bez “sześciopaku” ani rusz!

Kwietniowa sesja społeczna w ramach projektu “Kuźnia Ekspertów - wsparcie III sektora Warmii i Mazur” została poświęcona roli lidera/ki i animatora/ki w społeczności lokalnej z naciskiem na działania animacyjne. Intencją tego wydarzenia było wzmocnienie osób, które na co dzień wspierają innych, aktywizują i angażują mieszkańców i mieszkanki do działań lokalnych, sieciują organizacje pozarządowe, instytucje i biznes na rzecz rozwoju społeczności, organizują wydarzenia, dają głos i przestrzeń różnym grupom, a których praca bywa mało widoczna i nierzadko nie jest doceniana.

Spotkanie poprowadziła Marta Henzler – absolwentka socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, studiów podyplomowych w obszarach: animacja współpracy środowiskowej, superwizja, rewitalizacja. Animacji uczyła się i praktykowała w Stowarzyszeniu CAL od 2002 roku, na co dzień związana ze Stowarzyszeniem BORIS. Pracuje rozwojowo (jako edukatorka, superwizorka) z przedstawicielami i przedstawicielkami instytucji i organizacji, grup nieformalnych, sąsiedztw, partnerstw, wspiera ich w tworzeniu sytuacji edukacyjnych, które uczą, wzmacniają, budują więzi.

Ekspertka podzieliła się swoim spojrzeniem na animację jako profesjonalną metodę wspierania społeczności lokalnych w procesie zmian i rozwoju. Fundamentem tej metody jest odkrycie potencjału społeczności i praca  w oparciu o jej zasoby, jak również dążenie  do wzmocnienia ludzi, dodania im mocy i sprawczości (zasada empowerment).

Społeczność w działaniu kształtuje sześć czynników, a elementy te powinny ze sobą współgrać i być w miarę zrównoważone, aby pożądane zmiany mogły nastąpić. Tymi czynnikami są:

  • edukacja obywatelska
  • wsparcie finansowe/instrumenty
  • komunikacja i dialog
  • partnerstwa i sieci współpracy
  • miejsca społecznościowe
  • animatorki i animatorzy społeczni.

Dość często jest tak, że w społeczności lokalnej stawia się duże wymagania wobec animatora/ki oraz wobec budowanego partnerstwa. Mieszkańcy oczekują, że animator/ka niczym superbohater rozwiąże wszystkie problemy i bolączki w danym miejscu. Tymczasem zwykle niedomaga cały system lokalny. Dlatego też animatorzy  wyposażeni w wiedzę o tych sześciu elementach, które Marta Henzler nazywa “sześciopakiem”, powinni być świadomi swojej realnej mocy/wpływu na społeczność, a także pracować wspólnie z mieszkańcami nad poprawą elementów z listy powyżej, które są najsłabszym ogniwem. W związku z tym, skala działania może wydawać się nieduża, zaś efekty pracy animacyjnej mogą zostać odłożone w czasie. Sukcesem może okazać się relatywnie niewielka zmiana, osiągnięta w ciągu 3 lat pracy. Dla osoby wspierającej rozwój społeczności oznacza to potencjalny obszar do frustracji i wypalenia. Mimo to, animator/ka nie może niczego robić za mieszkańców, wyręczać ich, stając się realizatorem/wykonawcą. Nie może też brać na siebie roli liderowania przedsięwzięciu, przysłowiowego “stania w pierwszym rzędzie”, bo przeczy to idei animacji.

W powyższym kontekście warto uświadomić sobie, na co animator/ka ma wpływ, a co leży poza jego/jej możliwościami bezpośredniego oddziaływania. Tymi czynnikami poza kontrolą są m.in. warunki pogodowe, frekwencja na spotkaniu, zaangażowanie osób w proces, ich praca i jakość wykonania zadania, zadowolenie wszystkich uczestników, konflikty wewnątrz społeczności lub grupy, a także zaangażowanie samorządu/lokalna polityka.

Świadomość ograniczeń oraz własnej odpowiedzialności jako animatora/animatorki ma duże znaczenie dla warsztatu pracy i skuteczności działań. Ważne jest też dbanie o siebie, wzmacnianie swoich kompetencji i przeciwdziałanie stresowi. O tym, co może być pomocne, osoby zainteresowane znajdą więcej  informacji w załączonej prezentacji przygotowanej przez Martę Henzler.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Kuźnia Ekspertów – wsparcie III sektora Warmii i Mazur” realizowanego przez Stowarzyszenie ESWIP we współpracy z Samorządem Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Partnerem strategicznym projektu jest Rada Organizacji Pozarządowych Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

 

 

 

 

 

 

 

 

Jesteś animatorką/animatorem? Bez “sześciopaku” ani rusz!

Pliki do pobrania