Nagroda Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie pomocy i integracji społecznej

Jedną z osób nagrodzonych przez Marszałka w obszarze najbardziej aktywnych liderów organizacji pozarządowych został Maciej Bielawski, Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia ESWIP. Wręczona nagroda była wyrazem uznania za wdrażanie i promocję nowoczesnych oraz twórczych rozwiązań w dziedzinie pomocy i integracji społecznej. Uroczystość odbyła się 17 listopada 2017 w salach kopernikowskich Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie.
Maciej Bielawski ukończył studia na kierunku stosunki międzynarodowe, europejskie studia specjalne oraz zarządzanie i ewaluacja projektów. Ukończył Szkołę Animatorów Społecznych, Szkołę Trenerów i Szkołę Pracy Warsztatowej w oparciu o proces grupowy. W Stowarzyszeniu zajmuję się koordynacją projektów (m.in. Aktywne Zawodzie, Zostań Przedsiębiorcą Społecznym), doradztwem, animacją oraz ewaluacją.
Pozarządowiec Godny Naśladowania

Z okazji jubileuszu istnienia postanowiliśmy wprowadzić tradycję nagradzania najprężniej działających w regionie przedstawicieli sektora pozarządowego – osoby, które i dla nas są inspiracją do pracy, wniosły istotny wkład w rozwój sektora pozarządowego Warmii i Mazur, są dla nas dobrym partnerem, słowem – Pozarządowcem Godnym Naśladowania. Tytuł ten nieprzerwalnie od 2010 roku wręczamy podczas gali rozstrzygnięcia konkursu "Godni Naśladowania". Wszystkim serdecznie gratulujemy i dziękujemy za to, że z tak otwartym sercem potraficie działać.
Bartłomiej Głuszak - człowiek od lat związany z III sektorem. Animator, dziennikarz, redaktor naczelny pisma „Generacja”. Od lat podejmuje działania na rzecz kształcenia i zaangażowanie społecznego osób starszych. Stąd też został pomysłodawcą olsztyńskiej Federacji Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego FOSa, w której od 12 lat zajmuje stanowisko Prezesa. Ponadto, wiceprezes Wspólnoty Roboczej Związków Organizacji Socjalnych Wrzos. Został doceniony przez marszałka województwa warmińsko-mazurskiego, który nagrodził go za osiągnięcia na polu pomocy społecznej. Specjalizuje się w zakresie funkcjonowania organizacji pozarządowych, tworzenia partnerstw, pisania projektów. Zainicjował ideę wiosek tematycznych na Warmii i Mazurach, które obecnie tworzą Partnerstwo pn. „Miejsca z Duszą. Miejscowości Tematyczne Warmii i Mazur”. Słowem - człowiek z pasją, kreator społeczny, wizjoner i niewątpliwie dusza towarzystwa.
Michał Łebski

społecznik, pedagog ulicy. Odnalazł się w ruchu streetworkingu, który wdraża i upowszechnia wspólnie z samorządami Ełku, Olecka i Giżycka. Człowiek, któremu nie jest obojętny los osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Pomaga bezdomnym, uzależnionym i trudnej młodzieży w zwalczaniu barier i ograniczeń, by powróciły do aktywnego życia społecznego. W tym celu powstał m.in. projekt przygotowany wspólnie z młodzieżą pod nazwą „Dziurawa skarpeta” – film dokumentalny, obrazujący życie ludzi bezdomnych, o szerokim przesłaniu, bo przestrzegający, a zarazem uświadamiający, że życie ludzi bezdomnych jest bardzo trudne, i czasami to nie tylko ich wina, że znaleźli się w takiej sytuacji życiowej. Takich inicjatyw było dużo więcej, m.in „bezdomni bliżej domu” – działania motywacyjne do podjęcia leczenia uzależnień (kontynuacja 4 etapu czas aktywnych działań w społeczeństwie), czy „szlak ośmiu jeździarzy” w ramach projektu młodzież w działaniu. Miasto Ełk może być dumne, że tyle kreatywnych i efektownych, a zarazem trudnych działań podejmuje się jeden człowiek - ełczanin o wielkim i wrażliwym sercu.

Gabriela Zimirowska - prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu, przewodnicząca Prezydium Sieci „Wolontariat Warmii i Mazur”, członek Zarządu Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, członek Zarządu Elbląskiego Banku Żywności, przewodnicząca Komisji Stypendialnej Funduszu Dzieci Niepełnosprawnych „SŁONIK”.

Urszula Podurgiel – jest liderem, mądrym przywódcą, który z sercem potrafi tworzyć swój zespół, dzięki czemu wspólnie mogą zmieniać rzeczywistość na lepsze. Od lat konsekwentnie buduje swoją organizację – Stowarzyszenie ADELFI. Jeszcze kilka lat temu ADELFI było całkowicie wolontarystycznym stowarzyszeniem, dziś znajduje tam zatrudnienie kilka osób, a organizacja realizuje ambitne i trudne projekty – m.in. Ośrodek Wspierania Inicjatyw Ekonomii Społecznej. Pani prezes to mądra, przewidująca, mocno stojąca na ziemi osoba, wiedząca, że sukces zależy od roztropności, poczucia misji i ciężkiej pracy. Wnosi wiele w rozwój sektora pozarządowego w subregionie ełckim.
Dobry zespół docenia wagę przywództwa, dobry przywódca docenia wagę partycypacji.
Ulu, gratulujemy!

Jerzy Gajewski – aktywny społecznik, który serce i duszę oddał społeczności lokalnej i pracy na rzecz jej rozwoju. Pracę tę realizował i realizuje na różne sposoby. Zaangażował się w budowę Wioski Dzieci, czyli Pogrodzia, małej miejscowości tematycznej powiatu elbląskiego, do której dziś przyjeżdżają turyści i korzystają m.in. z gry terenowej przygotowanej przez mieszkańców czy rowerowych wypraw po okolicy. Służy społeczności lokalnej również jako radny Miasta i Gminy Tolkmicko. Jest współtwórcą i działaczem jednej z najaktywniejszych organizacji naszego regionu – Stowarzyszenia „Pogrodzie dla Przyszłości”, gdzie pełni rolę sekretarza zarządu. Jest nie tylko działaczem społecznym, ale również animatorem lokalnym. Współtworzył Plan Odnowy Wsi, realizował wiele projektów.
Poza Pogrodziem, pracuje na rzecz całego regionu – w Partnerstwie Miejscowości Tematycznych Warmii i Mazur „Miejsca z Duszą”, a także w Lokalnej Grupie Działania – Wysoczyzna Elbląska, gdzie pełni funkcję prezesa. W 2009 roku został wyróżniony nagrodą starosty za zaangażowanie i pracę społeczną na rzecz społeczności lokalnej. Jest też laureatem konkursu „Godni Naśladowania’’ w kategorii „Animator Społeczny’’ za 2010 rok.
Dorota Szczurowska – od 2006 roku koordynatorka ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi w Starostwie Powiatowym w Ostródzie. Od samego początku współpracuje z Radą Organizacji Pozarządowych Powiatu Ostródzkiego oraz z Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych. Dzięki temu powstała inicjatywa Targów Organizacji Pozarządowych Powiatu Ostródzkiego TOPPO, która w 2008 roku została nagrodzona w konkursie Godni Naśladowania.
Jej inicjatywa i przychylność doprowadziły do wprowadzenia takich zadań publicznych powiatu, jak: wolontariat, edukacja obywatelska, aktywizacja i integracja sektora pozarządowego, prowadzenie Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych. Jest też pomysłodawczynią, autorką i koordynatorką projektu „Centrum Użyteczności Publicznej”, czyli rewitalizacji budynku powojskowego w Ostródzie na rzecz organizacji pozarządowych z powiatu ostródzkiego. Uwaga – to projekt rzędu 8 mln zł!
Do swojej pracy podchodzi z sercem, czego efekty zostały już parokrotnie nagrodzone – w 2006 roku, w Konkursie Godni Naśladowania, II miejsce i wyróżnienie dla Powiatu Ostródzkiego za „Kartę Współpracy pomiędzy Powiatem Ostródzkim a Organizacjami Pozarządowymi”, a w roku 2007 statuetka i tytuł „Samorząd Przyjazny Organizacjom Obywatelskim” za „Monitoring Karty Współpracy pomiędzy Powiatem Ostródzkim a Organizacjami Pozarządowymi”.

Marek Skaskiewicz – prezes Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Ludzi Niepełnosprawnych „ALFA”, sekretarz Warmińsko-Mazurskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, radny Rady Miejskiej w Ostródzie

Marek Borowski – prezes Banku Żywności w Olsztynie, prezes Wspólnoty Roboczej Związków Organizacji Socjalnych WRZOS, prezes Federacji Polskich Banków Żywności i wiceprezes Federacji Organizacji Socjalnych FOSa. Jeden z liderów organizacji pozarządowych, którzy od wielu lat systematycznie budują społeczeństwo obywatelskie w województwie warmińsko-mazurskim i w Polsce. Koledzy i współpracownicy mówią o nim: „poukładany wizjoner”.

Teresa Bocheńska – Od ponad 20 lat pracuje społecznie w organizacjach pozarządowych. Po roku 1989 współzałożycielka i członek zarządów Fundacji Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym im. Matki Teresy z Kalkuty, Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych, Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, Banku Żywności w Elblągu. W latach 1980 – 1981 współzałożycielka i przewodnicząca Międzyzakładowej Komisji NSZZ „Solidarność” przy WZRMiOW w Elblągu. W 1989 r. członek Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. Radna Rady Miasta Elbląga trzech kadencji od roku 1990. W latach 1990-1991 Przewodnicząca Sejmiku Samorządowego Województwa Elbląskiego.

Krystyna Sałak – prezes Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Zarządu Okręgowego w Morągu oraz członek Zarządu Federacji Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego FOSa. W 2010 roku otrzymała z rąk Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego nagrodę za wybitne osiągnięcia w dziedzinie pomocy społecznej.

Krzysztof Marusiński – wiceprezes Mazurskiego Stowarzyszenia Aktywności Lokalnej w Orzyszu, prowadzącego Centrum Wolontariatu, organizującego szkolenia, realizującego projekty wspierające aktywność lokalną. Redaktor naczelny „Wieści Orzyskich” – miesięcznika aktywnej społeczności orzyszan (wyd. MSAL) oraz redaktor prowadzący „Generacji” – magazynu środowisk osób starszych (wyd. Federacji FOSa).

Ryszard Michalski – prezes Stowarzyszenia „TRATWA”, którego głównym zadaniem jest wspieranie spontanicznych kultur młodzieżowych (organizowanie koncertów, festiwali graffiti, inicjatyw ekologicznych itp.) oraz rozwiniętych programów edukacji kulturowej i społecznej. Od 1996 roku członek Ashoki – Międzynarodowego Stowarzyszenia Innowatorów Społecznych, zrzeszającego ludzi, którzy wprowadzają nowe, niekonwencjonalne rozwiązania problemów społecznych. Znawca subkultur, walczący z marginalizacją alternatywnych grup młodzieżowych, prowadzi kampanię na rzecz praw młodzieży, wychodząc z założenia, że mają one duży wkład w życie społeczne. W 1998 roku wyróżniony Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki.