Sektor obywatelski na Warmii i Mazurach

Stowarzyszenie ESWIP oraz Rada Organizacji Pozarządowych Województwa Warmińsko-Mazurskiego zapraszają na seminarium pt. "Sektor obywatelski na Warmii i Mazurach na tle Polski".

Seminarium odbędzie się 10. marca (piątek) w godz. 11.00-14.00 w sali sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie. Zaproszone są zainteresowane organizacje pozarządowe. Zgłoszenie udziału do 8. marca na adres sekretariatu Rady: ropwwm@gmail.com. 

W programie:
Jak rozumieć pojęcie społeczeństwa obywatelskiego? – Krzysztof Gładkowski, prof. UWM, Instytut Nauk Politycznych;
Społeczeństwo obywatelskie w świetle społecznej nauki Kościoła – Bożena Ulewicz, Akcja Katolicka Archidiecezji Warmińskie;j
Raport o stanie sektora obywatelskiego w województwie warmińsko-mazurskim – Beata Wachniewska-Mazurek,
Obserwatorium Społeczeństwa Obywatelskiego, Stowarzyszenie ESWIP;
Rola kapitału społecznego w społeczeństwie obywatelskim – Zdzisław Fadrowski, dyrektor Departamentu Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego;
Polska silna społeczeństwem obywatelskim - Strategiczna Mapa Drogowa Rozwoju Sektora Obywatelskiego w Polsce – Arkadiusz Jachimowicz, członek Regionalnego Panelu Ekspertów, ROPWWM;
Dyskusja moderowana prowadzona przez Macieja Bielawskiego, Stowarzyszenie ESWIP.

W zaproszeniu czytamy:
"Określenie społeczeństwo obywatelskie jest terminem zarówno popularnym, jak i niejednoznacznym. Cykl seminariów pod nazwą Społeczeństwo obywatelskie w województwie warmińsko-mazurskim, jaki planujemy w roku 2017, ma służyć lepszemu rozpoznaniu tego zjawiska i dyskusji nad jego stanem, kondycją i perspektywą.
Kanwą dyskusji jest Strategiczna Mapa Drogowa Rozwoju Sektora Obywatelskiego w Polsce wypracowana przez polski sektor pozarządowy, z udziałem kilkunastu strategów obywatelskich skupionych w Regionalnym Panelu Ekspertów z naszego województwa. Na podstawie tego dokumentu Stowarzyszenie ESWIP dokonało opracowania pod nazwą Badanie stanu sektora obywatelskiego w województwie warmińsko-mazurskim w kontekście Strategicznej Mapy Drogowej Rozwoju Sektora Obywatelskiego w Polsce. Raport z pierwszego etapu badań. Dokument  powstał w oparciu o szereg dostępnych wyników badań oraz doświadczenie Regionalnego Panelu Ekspertów. Jaki obraz społeczeństwa obywatelskiego wyłania się z raportu? Jak jesteśmy postrzegani na tle Polski? Czym jest społeczeństwo obywatelskie w ogóle? To zagadnienia, które chcemy poruszyć podczas pierwszego, otwierającego seminarium.

Kolejne seminaria poświęcone zostaną zagadnieniom, które zostały określone w Mapie jako kluczowe: edukacja obywatelska, włączenie społeczne, partycypacja obywatelska, rozwój lokalny i silny sektor pozarządowy".

Zapraszamy!

W załączeniu zaproszenie i program.

Sektor obywatelski na Warmii i Mazurach

Pliki do pobrania